"ΜΕΝΩΝ"

Πρόγραμμα για τη Σχολική Καινοτομία

2013-2014

Το Πρόγραμμα για τη Σχολική Καινοτομία συνιστά μια «ανοικτή» βάση ομότιμης συνεργασίας μεταξύ όλων των φορέων που επιθυμούν να συμβάλουν στην αποτελεσματική στήριξη της σχολικής εκπαίδευσης ως δημόσιου αγαθού πρώτης προτεραιότητας.

Το Πρόγραμμα συνεχίζει και επεκτείνει το έργο του Δικτύου Σχολικής Καινοτομίας της «Μορφωτικής Πρωτοβουλίας» με στόχο να αποτελέσει το βασικό πλαίσιο αναφοράς για την καλλιέργεια, την ανάδειξη και την προβολή καινοτόμων πρωτοβουλιών και δραστηριοτήτων που αφορούν όλες τις πτυχές της σχολικής ζωής και της μάθησης.

Την ευθύνη για τον σχεδιασμό και την εφαρμογή του Προγράμματος έχει ο Ευρωπαϊκός Όμιλος Δίκτυο ΜΕΝΩΝ www.menon.org, ο οποίος συμβάλλει ουσιαστικά στη διαμόρφωση του ευρωπαϊκού και του διεθνούς γίγνεσθαι μέσω των ευρωπαϊκών έργων έρευνας και καινοτομίας στην εκπαίδευση στα οποία συμμετέχει ενεργά.

Το Πρόγραμμα για τη Σχολική Καινοτομία έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και την επιστημονική υποστήριξη του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ). Υποστήριξη παρέχουν τα προγράμματα εκπαιδευτικής έρευνας και καινοτομίας της Ευρωπαϊκής Επιτροπής: Open Discovery Space,we.learn.it, Inspiring Science Education. Στην εφαρμογή του συμπράττουν η Ελληνογερμανική Αγωγή και άλλοι φορείς. Περισσότερες πληροφορίες: info@innovation.edu.gr

Τη σχολική χρονιά 2013-14 το σχολείο μας συμμετέχει με: την εξ αποστάσεως επιμόρφωση των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών και συνεχίζει την υλοποίηση του προγράμματος: "B2G-Το τηγανόλαδο που έγινε χρυσάφι!": Συλλογή τηγανόλαδου για την παρασκευή βιοντίζελ και σαπουνιού από τα υποπροϊόντα της προηγούμενης διεργασίας. Προώθηση της ανακύκλωσης χρησιμοποιημένων λαδιών και των ευκαιριών επιχειρηματικότητας που ανακύπτουν από καινοτόμες ιδέες της «πράσινης χημείας».

Επιμορφωτής-Συντονιστής Προγράμματος ΜΕΝΩΝ:

• Κόσυβας Γεώργιος - gkosyvas@yahoo.com - Σύμβουλος Μαθηματικών Α' Αθήνας

Εξωτερικός Συνεργάτης δικτύου ΜΕΝΩΝ:

Συντονιστής Ομάδας:

• Πάσχου Κωνσταντίνα - pimou67@gmail.com  - (Φυσικός, Πληροφορικής και Executive MBA)

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί 4ου ΕΠΑ.Λ. Αθήνας:

• Πάσχου Κωνσταντίνα - pimou67@gmail.com - (Φυσικός, Πληροφορικής και Executive MBA)
  • Πρίντεζης Ιωάννης - printj50@hotmail.com - (Διευθυντής - Ηλεκτρολόγος)
  • Δριμυλή Αικατερίνη - kdrimili@gmail.com - (Πληροφορικής)
  • Ντάσιου Παρασκευή - pdassiou@yahoo.gr - (Υποδιευθύντρια - Αγγλικών)

Συμμετέχοντες Εξωτερικοί Συνεργάτες:

• Χριστακόπουλος Ιωάννης - christakopoulos@gmail.com - (Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Νέας Φιλαδέλφειας - Φυσικός)
  • Εμμανουήλ Παντελία - p.emmanouil@windowslive.com - (Υγιεινολόγος - απόφοιτος ΕΑΠ - υπότροφος Angelopoulos Fellowship Clinton Global Initiative University)

Πεδία Σύνδεσης με το Αναλυτικό Πρόγραμμα Σπουδών

Μαθήματα / θεματικές περιοχές:

• ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ - Γ? ΕΠΑ.Λ.: Κεφ. 9ο «Μορφές Ενέργειας»
  • ΧΗΜΕΙΑ ? Β? ΕΠΑ.Λ.: Κεφ. 1ο «Πετρέλεαιο ? Υδρογονάνθρακες»
  • ΧΗΜΕΙΑ ? Α? ΕΠΑ.Λ.: Κεφ. 6ο «Γενικό Μέρος Οργανικής Χημείας»

ΤΟΜΕΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ - Β? ΕΠΑ.Λ.:

• «Πολυμέσα» και «Διαδίκτυο»

ΤΟΜΕΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ ? Β? ΕΠΑ.Λ.:

• «Γραφιστική Ηλεκτρονικών Μέσων»
  • «Ελεύθερο Σχέδιο»

ΤΟΜΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ και ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ:

• «Αρχές Γενικής Λογιστικής»
  • «Επιχειρηματικότητα & Ανάπτυξη»
  • «Δημόσιες Σχέσεις»
  • «Αρχές Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων»
  • «Ειδική Θεματική Δραστηριότητα (Τίτλος: Πράσινη & Κοινωνική Επιχειρηματικότητα: Το σχολείο μας Κέντρο Ανακύκλωσης)».