ORACLE ACADEMY

2015-2018

oracle academy logo

Από το Νοέμβρη 2015, το σχολείο μας είναι μέλος του Oracle Academy.

Οι εκπαιδευτικοί πληροφορικής (ΠΕ19) του σχολείου μας που επιθυμούν να συμμετέχουν στα δωρεάν εξ αποστάσεως σεμινάρια που προσφέρει η Oracle εγγράφονται ατομικά δηλώνοντας ως Institutional Member: 4th Vocational Lyceum of Athens.

Τα σεμινάρια διάρκειας περίπου 4 μηνών περιλαμβάνουν:

• Πλατφόρμα εξ αποστάσεως μάθησης: http://ilearning.oracle.com/ilearn/en/learner/jsp/login.jsp?site=OracleAcad με παρουσιάσεις, βίντεο, e-QUIZ.
  • Εβδομαδιαία webinars (WebEx Integrated Teleconference) από πιστοποιημένο εκπαιδευτή της Oracle Academy
  • 2 Εξετάσεις (midterm & final) μέσω της πλατφόρμας iLearning
  • 2 δια ζώσης συναντήσεις με πιστοποιημένο εκπαιδευτή της Oracle Academy στην Ελλάδα -εφόσον ολοκληρωθούν τα παραπάνω βήματα.

Επιπλέον, κατά τη διάρκεια της σύμβασης κάθε σεμιναρίου το iLearning της Oracle είναι διαθέσιμο για χρήση από τους μαθητές/τριες κάθε εκπαιδευτικού που συμμετέχει στο σεμινάριο.

Συμμετέχοντες Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας:

2015-2017

• Πάσχου Κωνσταντίνα (Φυσικός, Πληροφορικής & Ε-ΜΒΑ) - Αντικείμενα: JAVA Fundamentals (Πιστοποίηση Μάρτιος 2016) και Database Design and Programming with SQL (Πιστοποίηση Μάρτιος 2017).

2016-2017

• Εγγραφή 18 μαθητών του τμήματος Γ Πληροφορικής στην πλατφόρμα εξ αποστάσεως μάθησης iLearning Oracle Academy με δυνατότητα πιστοποίησής τους μετά από εξετάσεις.

2016-2017

• Παύλου Δημήτριος (Φυσικός & Πληροφορικής) - Αντικείμενο: JAVA Fundamentals.