MLearn - Mobile Learning

2014-2016

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί:
Πρίντεζης Ιωάννης (Ηλεκτρολόγος) & Πάσχου Κωνσταντίνα (Φυσικός, Πληροφορικής & Ε-ΜΒΑ)

MLEARN project has been funded with support from the European Commission, with the reference number 539357-LLP-1-2013-1-UK-Comenius-CMP.
Περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα: http://www.mlearn-project.eu/partners/The-Partners

2015-2016

• 14 & 15-03-2016, Βρυξέλλες: MLEARN FINAL CONFERENCE (pdf) and MLEARN PROJECT EVENING SHOWCASE (pdf). Εκπροσώπηση του 4ου ΕΠΑ.Λ. Αθήνας από την εκπαιδευτικό Πάσχου Κωνσταντίνα, υπεύθυνη για την υλοποίηση του προγράμματος MLearn στην Αθήνα.

• Dr. Don Passey, Professor of the LANCASTER University: speech 1 and speech 2

• Συνέχεια της εφαρμογής στην τάξη για το σχολικό έτος 2015-2016 από τους 9 πιστοποιημένους εκπαιδευτικούς μας και την επιμορφώτρια (με αρχική κατάρτιση 1 εβδομάδας στο Birmingham U.K.).

6ο Ερωτηματολόγιο - Τελική Έκθεση 2014-2015:

5ο Ερωτηματολόγιο:

4ο Ερωτηματολόγιο:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΡΧΙΚΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ (Initial Training):

Πέμπτη 30/10/2014  4-9μμ
  • Fiinote (android)
  • Θέματα επικοινωνίας μεταξύ συσκευών ή μεταξύ apps
  • Εισαγωγή: Αντικείμενο/Σκοπός,  Θεωρητικό & Νομικό παιδαγωγικό πλαίσιο στην Ελλάδα
  • Simple Mind
  • Διαχείριση εφαρμογών (apps)
  • Διαχείριση αρχείων και φακέλων: «Τα Αρχεία μου»
  • Polaris Office
  • Θέματα με τα java applets και τα αρχεία flash
  • Διαλειτουργικότητα & Συμβατότητα apps μεταξύ φορητών συσκευών
  • Camera Zoom, selfie, Screenshots
  • Web Notes
Πέμπτη 6/11/2014   4-9μμ
  • Επανεγκατάσταση κάμερας και τεχνική στήριξη: Ματάτσης Θεόδωρος (Αρχιτέκτονας και Γραφικών Τεχνών)
  • Μεταφορά αρχείων μεταξύ PDA και ΗΥ:
  • Εγκατάσταση driver για αναγνώριση PDA από ΗΥ (εύρεση λειτουργικών συστημάτων σε PDA και ΗΥ, επιλογή του κατάλληλου driver, εγκατάσταση, αντιγραφή αρχείων συσκευής στον ΗΥ και διαχείριση τους)
  • Socrative: Εφαρμογή των Socrative Sudent & Teacher ταυτόχρονα σε PDA και HY λόγω έλλειψης PDAs. Εναλλαγή ρόλων καθηγητή/μαθητή: δημιουργία quiz (ρόλος Teacher) και απαντήσεις στα quiz (ρόλος student)
  • Evernote + Skitch:
    Συνεισήγηση και εφαρμογή:
    Α) Λάλου Δήμητρα (Φυσικής Αγωγής): Εντοπισμός της σκολίωσης, ψηφιακή καταγραφή,  επεξεργασία εικόνας με πολυμεσικές σημειώσεις και αποστολή στους ενδιαφερόμενους και
    Β) Ντάσιου Παρασκευή (Αγγλικών): χρήση του google map και evernote ? Περιγραφή δεδομένης διαδρομής στα αγγλικά και ψηφιακή καταγραφή τους σε αρχείο ήχου.
Πέμπτη 13/11/2014   4-9μμ
  • Εκπ/κή Αξιοποίηση Φωτογραφιών
  • Paint Joy
  • Paper Artist
  • Movie Maker
  • Εφαρμογές δημιουργίας και διαμοιρασμού QUIZ
  • Quizlet (app ή web) vs. Hot Potatoes
  • Socrative vs. η-τάξη
  • ES3
  • Obscura Cam
  • Εξειδικευμένες Apps: η επιλογή τους θα εξαρτηθεί από τις ειδικότητες των συμμετεχόντων.
ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ:
  • «Quizlet» (app & web) - Εισηγήτρια Δριμυλή Αικατερίνη
  • «Movie Maker» - Εισηγήτρια Ποντίκη Σταματίνα
Πέμπτη 20/11/2014   4-9μμ
ΕΙΣΗΓΗΣΕΙΣ:
  • «PDAs» ? Εισηγητής Ματάτσης Θεόδωρος
  • «Geogebra» ? Εισηγητής Κουρεμπανάς Γιώργος, Μαθηματικός
  • «Μηχανολογία με LEt?sGO Physics και Movie Maker ή άλλα apps» - Εισηγήτρια Συνοδινού Ευριδίκη
  • «Ηλεκτρολογία: Οι ηλεκτρολογικοί πίνακες του σχολείου μας, ο Μετρητής της ΔΕΗ και η κατανάλωση συσκευών με  Paint on Photos, Movie Maker, Evernote + Skitch κ.λπ. ? Εισηγητής Πρίντεζης Ιωάννης
  • «Τεχνολογικός Δυισμός στο ΣΕΦΕ» - Εισηγήτρια Πάσχου Κωνσταντίνα.