Ψηφιακές Δράσεις

ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΡΙΑ: Πάσχου Κωνσταντίνα ΠΕ86

ΔΡΑΣΗ 1η: Επικαιροποίηση του ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού: L.M.S. ή LearningManagementSystems

Άξονας: Διδασκαλία, μάθηση και αξιολόγηση

Αναγκαιότητα της δράσης αποτελεί η περαιτέρω βελτίωση της ενεργού συμμετοχής των μαθητών/τριών μέσω της χρήσης ψηφιακών πλατφορμών μάθησης (L.M.S. ή LearningManagementSystems), με έμφαση σε αυτές του Π.Σ.Δ. (eclass.sch.gr και moodle), δεδομένου ότι η εξοικείωση των μαθητών/τριών με τις φορητές συσκευές διευκολύνει την αξιοποίηση των L.M.S. στην εκπαιδευτική διαδικασία.

Επιμέρους στόχοι:

α) Η παροχή μαθησιακών κινήτρων μέσω σύγχρονων και ελκυστικών μαθησιακών περιβαλλόντων μάθησης,

β) Η διευκόλυνση των μαθητών/τριών στην αυτορρύθμιση και την οργάνωση της μελέτης τους,

γ) Η διευκόλυνση της διαφοροποιημένης διδασκαλίας,

δ) Η διευκόλυνση των μαθητών/τριών που απουσιάζουν να διατηρούν την επαφή τους με το μάθημα και την επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς τους.

ΔΡΑΣΗ 2η: Ανάπτυξη πλατφόρμας υποβολής προτάσεων για συγκεκριμένες λειτουργίες του σχολείου

Άξονας: Ηγεσία - Οργάνωση και διοίκηση της σχολικής μονάδας

Αναγκαιότητα της δράσης αποτελεί η ενίσχυση της συμμετοχικότητας των μελών της σχολικής μας κοινότητας (μαθητών/τριών, γονέων/κηδεμόνων, εκπαιδευτικών, βοηθητικού προσωπικού) σε θέματα βελτίωσης της σχολικής ζωής μέσω της δυνατότητας ψηφιακής υποβολής προτάσεων και προτεινόμενων σχεδίων δράσης.

Επιμέρους στόχοι:

1. να εντοπίζονται έγκαιρα στην πορεία του σχολικού έτους θέματα που χρήζουν βελτίωσης ή/και άμεσης αντιμετώπισης,

2. να "ακούγεται" ενεργά η κάθε άποψη ώστε κάθε μέλος να συμμετέχει στη διαμόρφωση των συνθηκών της σχολικής ζωής και μέσω αυτής της συμμετοχής να ενισχύεται η δέσμευσή του στις δημοκρατικά ειλημμένες αποφάσεις.