ERASMUS+ 4ου ΕΠΑ.Λ. Αθήνας

• 2η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 9 έως 14-5-2022

Στις 9 με 14 Μαΐου του 2022 πραγματοποιήθηκε η δεύτερη κινητικότητα του σχολείου, στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο: "P.O.L.I.S. - Promote citizenship education at school to build inclusive societies" και κωδικό 2020-1-IT02-KA-229-079362_6. Η μετακίνηση, πραγματοποιήθηκε στην πόλη Bergen της Νορβηγίας και αφορούσε σε 2 εκπαιδευτικούς και 4 μαθητές/τριες του σχολείου. Τα μέλη της ομάδας, φιλοξενήθηκαν στο Λύκειο Metis Viteregaende.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος που είχε σαν θέμα: «Βιώσιμη πολιτειότητα και σεβασμός για το περιβάλλον», οι μαθητές/τριες του σχολείου μας παρουσίασαν εκπαιδευτικό υλικό με θέμα τις «Καθαρές μορφές Ενέργειας» και οργάνωσαν συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων με τους/τις  μαθητές/τριες των υπόλοιπων χωρών που συμμετείχαν στο πρόγραμμα.  Μέσω της συμμετοχής τους στις διαδικασίες του προγράμματος της κινητικότητας, αλλά και από τη διαμονή  τους στη Νορβηγία και την αλληλεπίδρασή τους με συμμαθητές τους από τις υπόλοιπες χώρες, οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να προάγουν την διεθνή συνεργασία και ομαδικότητα.

IMG 20220530 WA0000